Veri Merkezi
Network
Saldırı Koruması
Fiziksel Güvenlik
Radore

Radore Veri Merkezi

Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen Veri Merkezi Radore, toplamda 2.760 m² büyüklüğe ve 10.000 sunucu kapasitesine sahiptir. Radore, %100 fiziki güvenlik, kesintisiz internet erişimi, enerji ve iklimlendirmedeki en ileri teknolojisi ve deneyimli teknik ekibi ile 7/24 müşterilerine hizmet sunuyor. Radore üst düzey fiziki güvenliği, iklimlendirme altyapısı, yedekli internet erişimi ve enerji sağlayan ileri teknolojisi ile fark yaratmaktadır. Radore’nin deneyimli teknik ekibi, resmi tatil günleri dahil 7 gün 24 saat müşterilerinin hizmetindedir. Bugün kamu ve özel sektör kuruluşlarına ya da bireylere ait kritik önem taşıyan binlerce uygulama Radore Veri Merkezi’nde barındırılmaktadır. Radore 13 yılı aşkın tecrübesi ve tam yedekli altyapısı ile SLA şartları dâhilinde müşterilerine %99,99 oranında “uptime” garantisi sunabilmektedir.

Comnet

Firewall (Voxility)

Firma, yurt dışı trafiğini Voxility network tünellerinden almaktır.

Voxility’nin dünya çapında 1.100 network ile bağlantısı bulunmaktadır. Bunların 800’den fazlası Avrupa’da, geri kalanı ABD’de bulunmaktadır. En önemli internet taşıyıcılarına örnek olarak: NTT, TeliaSonera, Sparkla (Telecom Italia), Comcast, Telefonica sayılabilir. Bunlar hemen hemen tüm noktalarda bulunan sağlayıcılardır.

Voxility’nin sahip olduğu network ağının en güncel halini https://www.voxility.com/shop/connectivity/internet/voxility-peerings adresinden görebilirsiniz. Arzu ederseniz herhangi bir IP’ye doğru olan erişim (latency) süresini kontrol etmek için https://www.voxility.com/shop/connectivity/internet adresinden Voxility Looking Glass Tool’u kullanılabilirsiniz.

Voxility DDoS koruma bulut hizmeti 930 Gbit/s filtreleme kapasitesine sahiptir. Bu kapasite 6 “cleaning center” üzerine konumlandırılmış olup, 3’ü Avrupa’da (Frankfurt, Londra, Bükreş) ve 3’ü de Amerika’da (LA, Washington ve Miami) olacak şekildedir. Müşteri network’leri bu 6 konuma “anycast” olarak anons edilir ve DDoS saldırısının kaynağına en yakın bu scrubbing(temizleme) merkezlerinde süzülür.

Voxility bu atakları tespit etmek için ağın her yerinde sensörlere sahiptir. Şüpheli bir trafik tespit edildiğinde, bu IP’ye doğru gelen trafik temizlenmesi için Security Cloud’a yönlendirilir. Bir atak çoğu zaman sadece bir kaç saniyede tespit edilir ve sonra trafik Voxility Filtering Cloud’a yönlendirilir. Abone ağına doğru sadece temiz trafik iletilir.

Voxility Layer 2, 3, 4 ve 7 katmanları kontrol etmektedir.

Voxility koruması aşağıdaki parametreler altında çalışmak üzere tasarlanmıştır:

• Çok büyük saldırılar (>500 Gbps) bloklamak (Reflection atakların herhangi bir türü: DNS Amplification, NTP Amplification, Quake Amplification, Chargen vs. gibi.)

• UDP ataklarının herhangi bir tipini bloklamak.

• 80, 443, 2078, 2083, 2087, 2095, 2096 portlarına gelebilecek olası saldırılara karşı trafik syn proxy geliştirmekteler.

• Layer 7 sadece http ve https için.

DDoS koruma hizmeti Voxility üzerinde 3 sınıfta yapılmaktadır:

• “sensor” Sadece saldırı algılandığında, devreye girer ve trafiği yönlendirir.

• “always on” Trafik her zaman filtrelenir.

• “always off” Ne olursa olsun trafik filtrelenmez.

Comnet

Network

Radore, G-İSS-125 numaralı İnternet Servis Sağlayıcı lisansı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından internet erişimi sağlama ve hosting konusunda yetkilendirilmiştir. Radore Veri Merkezi, internet erişimini 3 farklı internet servis sağlayıcısı ile (Türk Telekom, Turk Telekom International ve opsiyonel olarak Telecom Italia / Seabone) sunmaktadır. Ayrıca Radore Veri Merkezi’nin Türkiye Network Altyapı Platformu (TNAP) üzerinden 7 farklı servis sağlayıcı ile peering’i bulunmaktadır.

Radore, bulunduğu lokasyonda Türk Telekom, Turk Telekom International, Superonline, Vodafone, TurkNet ve Grid Telekom’un fiber altyapılarına doğrudan bağlanabilmektedir. Bağlantı, birebir yedekli ve toplam 1,6 Tbit/s kapasiteli Brocade NetIron XMR 16000’ler ile gerçekleştirilir. Radore müşterileri de yine birebir yedekli Brocade MLXe-16 aggregation router’lar üzerinden network omurgasına bağlanır. İnternet servislerinde yük dengelemesi için Brocade ServerIron ADX 1000 switch’ler kullanılmaktadır.

Radore network altyapısında 10 Gbit ethernet ara yüzleri kullanılır. Talep edilmesi durumunda 100 Gbit ethernet erişim kapasitesi de mevcuttur. Network’de kullanılan bu yüksek kapasite sayesinde Radore Veri Merkezi müşterilerinin anlık ya da kalıcı yüksek kapasite ihtiyaçlarına ağ üzerinde hiçbir fiziksel ya da yazılımsal değişiklik yapmadan rahatlıkla yanıt verebilmektedir. İhtiyaçlar doğrultusunda - tek servis sağlayıcıdan bağımsız olarak - yedekli internet erişimi sağlanabilmektedir. Ana omurga seviyesindeki tüm network cihazları yedekli enerji kaynağı ile beslenmektedir.

Veri merkezi omurgasının network katmanında Brocade; DDoS firewall, TCP multiplexing, load balancing gibi servisler için Brocade’le birlikte, Riorey ve Citrix ürünleri kullanılmaktadır. Kabinlerde kullanılan switch’ler DELL ya da Brocade ürünleri arasından seçilebilir.

Radore

Fiziksel Güvenlik